100% arabika
Pro všechny milovníky zážitků. Cibetková káva je něco pro vás!
Název se skládá z indonéského Kopi (káva) a Luwak (cibetka). 100% cibetkovou arabiku zajišťujeme přímo od námi osobně prověřených sběračů z Indonésie. Zárukou je maximální požitek z této čerstvé speciality od volně žijících cibetek. Kávu dovážíme z indonéských plantáží Sidikalang, Sumbawa, Lampung, Jember, Sulawesi a Kintamani.
Díky cibetkám je tato káva jednou z nejvzácnějších káv světa. Proto ji pro vás pečlivě a s láskou pražíme. Vychutnejte si hořkou cibetkovou arabiku s kyselinkou podobnou šťovíku spojenou s hořkostí grepu a kakaa z oblasti Sipirok. Zážitek z exkluzivní, výrazné a lahodné chuti je nezapomenutelný.
A jak taková cibetková káva vzniká?
Noční tvor zvaný Ovíječ skvrnitý (Paradoxurus hermaphroditus) neboli cibetka je kunovitá šelma, podobná kočce, vážící v dospělosti zhruba 4 kg. Živí se převážně hmyzem, hlodavci, drobnými ptáky a nepohrdne tropickými plody. Ve dne ji lze spatřit velmi zřídka, proto je její výskyt na jednotlivých plantážích těžké pozorovat.
Cibetky v noci kávová zrna pozřou a káva pak projde procesem fermentace v jejich trávícím traktu. Sběrači musí pátrat v lesích po cibetkovém trusu, který proberou, naleznou v něm plody kávovníku a odstraní obal peckovice z nepoškozených zrn.
Traduje se, že si cibetky vybírají pouze ta nejlepší zrna, a proto je cibetková káva takovým skvostem. Avšak pravým důvodem její jedinečnosti je fermentace v žaludku cibetek, při které zrna ztratí původní hořkost a po vyloupání ze slupky získají zvláštní jemnou chuť a atraktivní aroma.
V současnosti nalezneme kávovníkové plantáže s cibetkami na ostrově Bali, Sulawesi, Sumatra (Lampung) i na západní Jávě.
Není cibetka jako cibetka
Cibetková káva, nabízená na trhu, je získávána různými způsoby, což se podepisuje nejen na její kvalitě, ale i ceně. Nejetičtějším a zároveň nejdražším je výše popisovaný a námi podporovaný způsob sbírání kávových zrn z trusu cibetek, které žijí zcela přirozeně ve volné přírodě.
Další způsob získávání kávových zrn z trusu je od cibetek uvězněných v klecích. Cibetky jsou drženy v zajetí za nehumánních podmínek, a proto káva, která prochází fermentací uvnitř trávícího systému těchto vystresovaných a často podvyživených zvířat, nedosahuje zdaleka požadované kvality.
Pro vysoký zájem o tuto specialitu se rozmohla taktéž umělá fermentace kávových zrn. Zrna se nakládají do směsi podobné stravě cibetek a poté jsou nabízena jako cibetková káva. Ale ani toto, jistě dobře míněné, zpracování nemůže zajistit kvalitu, jakou získává káva díky enzymům v trávícím ústrojí volně žijících šelem.
U nás zakoupíte pouze pravou cibetkovou kávu, kterou zajišťujeme osobně u indonéských sběračů. Trus cibetek je sbírán ve volné přírodě, kde zvířata netrpí, ale žijí přirozeným životem ve své krajině.
Trocha historie
Cibetková káva byla údajně uvedena na trh koncem 19. století rodinou Widjaja pocházející z města Jakarta na sopečném ostrově Jáva. V těchto dobách se první cibetková káva prodávala za nemalé částky holandským úředníkům, jelikož byla Indonésie kolonií Nizozemců až do 2. sv. války. Úředníci cenili tuto speciální kávu pro její mimořádné vlastnosti, jako je chuť a vůně.
A jak vůbec někoho napadlo pít kávu, kterou sesbíral v cibetkovém trusu? „To už patří k indonéské kultuře", vysvětluje Shenny Widjaja. „Tady nepřijde nazmar vůbec nic" dodává.