Nápoj japonských Samurajů s téměř zázračnými vlastnostmi. Matcha zelený čaj nefermentovaný je antioxidační bomba, která obsahuje katechiny zabraňující vstřebávání tuků, pouze 2 šálky čaje denně zajistí zdravé tělo a svěží mysl.
Původ v pěstování kultivace zeleného čaje můžeme vystopovat až k dynastii Tang (7-10th století), kdy se čaj sklízel a balil ve formě čajových cihel. Tyto byli praktické pro skladování a přepravu na dlouhé vzdálenosti.
Zpočátku se čaj zpracovával pražením a drcením a výsledný prášek se vařil za přídání soli podobně jako turecká káva.
Příprava
Zhruba budeme potřebovat 1 gram matchy na každých 100 ml výsledného nápoje. Na začátek si tak odměříme potřebné množství čaje, které za pomoci chashaku, tradiční bambusové čajové misky, poctivě prosejeme čajovým sítkem. Potom už můžeme začít vařit vodu.
Tady musíme vždy mít na paměti jednoduché pravidlo: pro přípravu čaje matcha je naprosto klíčové mít nachystanou co nejměkčí vodu. Ideální volbou tady může být měkká přírodní minerální voda. Pokud nám skutečně nezbývá nic jiného, než obyčejná voda z kohoutku, proženeme ji alespoň filtrem. Pokud nemáme ani ten, bude potřeba se přebytečného chloru zbavit převařením.
Vždy nádobu s vodou přivedeme až k varu. Následně ji zchladíme na zhruba osmdesát stupňů, které představují ideální teplotu pro vlastní přípravu.
Nyní do misky nasypeme dvě chashaku lžičky , pokud odměřujeme obyčejnou čajovou lžičkou, bude nám stačit jedna. Zalijeme připravenou horkou vodou, a chopíme se naší metličky. Pohybem vycházejícím z celého zápěstí rychle vyšleháme prášek odspodu směrem nahoru, a to tak, aby se na hladině misky utvořila zelená pěna. Stačí opravdu jen několik málo vteřina, ale je potřeba, aby se pořádně rozmíchal opravdu všechen prášek. Pokud budete mít po ruce kostku ledu, přidejte ji do hotového nápoje, a získáte osvěžující ledový čaj.
Historie
Čaj Matcha v současném provedení se prosadil až za dynastie Song (10.-13.století). Způsob výroby práškového čaje spařením sušených čajových lístků a příprava nápoje šleháním čajového prachu a teplé vody v nádobě se stal populární až v druhé polovině 12. století.
Příprava a spotřeba práškového čaje se stala rituálem Zen buddhistů, kteří pěstují čajovník, zvaný "Sencha", rostoucí ve stínu aby se tak maximalizovali terapeutické účinky zeleného čaje nazývaného "matcha ".
Původní rostlina zvaná "Sencha" dala postupem času vzniknout technice pěstování čaje zvané "tencha". Tato technika je základem pro produkci vysoce ceněného ve stínu pěstovaného zeleného čaje Matcha.
Zen buddhisté si jsou velmi dobře vědomi meditačních výhod tohoto "Matcha" zeleného čaje, který jim dopomáhá k jasnější mysli větší pohodě.
Zjistili, že při pití tohoto čaje před odpolední meditací, se jim daří být mnohem více "středem", "soustředění", a udržovat si úroveň trvalé energie po celé odpoledne. Takového množství energie jaké dřive nezažili. Tento speciální zelený čaj se nakonec stal známý jako "Matcha, obřadní čaj chrámových kněží".
Dokonce i bojovníci "Shogunové" si všimli pozoruhodných výhod tohoto "slavnostního" čaje, který jim dával více energie a mentální sostředěnosti. Čaj Matcha se stal jejich rituálním nápojem před odchodem do boje.
Zen buddhismus spolu s čínskou metodou přípravy práškového čaje, byl do Japonska přinesen roku 1191 mnichem Eisai.
Eisai byl znám svým tvrzením, že čaj Matcha je "elixír nesmrtelných".
Postupem času se v Číně na čaj Matcha téměř zapomnělo ale v Japonsku je i nadále důležitou součástí rituálů v Zen klášterech.
Tradice pěstování a produkce čaje Matcha se v Japonsku nejen udržela ale i dále rozvíjela a zdokonalila tak jeho terapeutické vlastnosti.
Matcha byl extrémně vzácný a byl produkován pouze v malých množstvích, takže si jej mohli dovolit pouze Shogunové a šlechta. Nicméně, v roce 1738, Sohen Nagatani vynalezl "uji" způsob zpracování zeleného čaje. Tato metoda se zachovala až do dneška a umožnila mnohem účinnější a efektivnější způsob výroby čaje "Matcha". Takto se čaj stal běžně dostupný i lidem zvyklým do té doby pouze na Bancha (Houjicha), nápoje hnědé barvy a hořké chuti a postrádající krásu a lahodnost zeleného vzácného Matcha čaje.
Sohen Nagatani tak umožnil široké veřejnosti čerpast z blahodárných účinků Matcha čaje ale také přinesl jeho pěstováním nebývalý rozvoj do oblasi Kjóto v Japonsku.
Tolik z historie. Nyní je pouze na Vás zda využijete "laskavosti" Sohen Nagataniho a ochutnáte tuto dnes již Japonskou raritu.
Více o vlastním pěstování a zpracování čaje se dočtete na mnoha webových portálech ale ten správný užitek získáte pouze vlastní potěšením ze šálku pravého Matcha čaje.
Nač tedy otálet ? :-)